У всі часи хороше вино було напоєм аристократів та еліти. Справжні знавці відчувають захоплення і трепет перед, здавалося б, непоказною на вигляд, покритою товстим шаром пилу пляшкою з вицвілою етикеткою. Звідки ж знати звичайній людині, що така пляшка може коштувати до декількох сотень тисяч доларів, і що таке вино рідко купують для того, щоб випити з друзями за вечерею? Як правило, такими винами справжні гурмани поповнюють свої багатющі колекції і винні льохи. Вино є дуже хорошим об’єктом інвестицій. Аукціонні доми у всьому світі організовують торги найрідкісніших, найстаріших і найдорожчих вин, на яких фанати божественного нектару готові викласти будь-які гроші, щоб стати володарем єдиної раритетної пляшки.

Зазвичай, найрідкісніші вина «живуть» то в одному льосі, то в іншому, перекочовуючи від власника до власника, щоб у результаті опинитися на якому-небудь аукціоні типа Sotheby’s або Christie’s. Тут-то вони і потрапляють до рук до фанатичних колекціонерів або, як варіант, в льох до дуже заможних людей, готових викласти за цінний лот не одну тисячу доларів.

У 2006 році найдорожчим вином в світі був визнаний «Мутон Ротшильд» урожаю 1945 року. Цей бордосській «гран-крю» був проданий тоді на аукціоні Christie’s в Беверлі Хиллз (Лос-Анджелес) за ціною 22 650 євро за кожну пляшку. Прес-аташе виноробницького «шато» в районі Медок повідомив журналістам після аукціону, що продане вино – це міллезім (вино 1 року урожаю), який був виготовлений в обмеженій кількості і з тих пір непогано зберігся.

За бажанням покупця його ім’я залишилося в таємниці. Він придбав на аукціоні навіть два лоти: 12 звичайних пляшок на загальну суму в 290 000 доларів і 6 півторалітрових пляшок на суму 345 000 доларів.

Напис, зроблений на «Мутон Ротшильді» 1945 року свідчить: «1945 – рік Перемоги». Цей напис барон Філіп де Ротшильд замовив художникові-початківцю Філіпу Жюліану, спеціально для випущеного вина, щоб тим самим відзначити  крах фашистської Німеччини.

До цього моменту званням найдорожчого вина в світі володіло бургундське «Романе Конті» урожаю 1985 року. У Нью-Йорку в березні 2006-го на аукціоні невідомий колекціонер купив 6 півторалітрових пляшок вина на суму 170 375 доларів.

4 грудня 1985 року на аукціоні Christie’s Крістофер Форбс, віце-президент компанії Forbes, купив за 160 000 доларів на вигляд просту зелену пляшку з вином, на якій не було навіть етикетки, а тільки напис «1787 Lafitte Th.J.». Виявляється, це була одна з найрідкісніших пляшок вина в світі. Її виявили випадково в одному приватному льосі в передмісті Парижа.

1787 Lafitte Th.J.
Професіонали вважають, що це вино належало колись найвідомішому в світі колекціонерові вина Томасу Джефферсону. Тому їй і дали звання найціннішого раритету серед алкоголю. Пізніше цю пляшку визнали не тільки найрідкіснішою, але і найдорожчою в світі. Вона навіть потрапила в Книгу рекордів Гіннеса.

У тому ж 1985 році за 56 588 доларів третій президент США Томас Джефферсон (він же найвідоміший колекціонер вина) купив інший цінний лот Chateau d’Yquem. Пізніше саме зразок Chateau d’Yquem, що потрапив в льох Джефферсона, і був названий найдорожчим білим вином в світі.

Три роки назад на аукціоні Christie’s в Лондоні було продано 12 пляшок Hermitage «La Capelle» урожаю 1961 рік за 123 150 доларів. Це була найвища ціна в історії ронських вин.

У тому ж 2007 року, 1 грудня, пройшли торги самих кращих і рідкісніших вин, організовані аукціонним будинком Sotheby’s. На торгах було виставлено 1 725 лотів, а безумовним лідером за вартістю стало вино Chateau Petrus урожаю 2000 року – 44 812 доларів. Це вже другий рекорд Chateau Petrus, яке було продано в 1998 році за 44 825 доларів.